Wina musujące słodkie

Wina musujące słodkie

Wina musujące to wino wyprodukowane z wina, które zostało gazowane. Karbonizacja sprawia, że wino jest musujące i nadaje mu delikatny, musujący smak. Najpopularniejsze musujące wina to wina czerwone i białe. Wino musujące słodkie to wina, które posiadają wysoki poziom cukru. Dzięki temu ich smak jest słodki, a niekiedy nawet miodowy. Najbardziej popularne wina musujące słodkie to wina produkowane w regionie Tokaj w Węgrzech oraz w regionie Alzacja we Francji.

Niektóre słodkie wina musujące to Champagne, Kriek i Asti Spumante. Słodkie wina musujące są często postrzegane jako „napój damski”, ponieważ mają lekką zawartość alkoholu i bardzo kobiecy smak.

Obecnie najpopularniejszym winem musującym jest Prosecco – które można znaleźć w wielu miejscach na świecie – ale pochodzą one z dwóch różnych regionów Włoch: Valdobbiadene, które leży na granicy Włoch i Austrii; natomiast Veneto, które leży na wschodnim wybrzeżu Włoch, skąd pochodzi większość win musujących.

Wina musujące słodkie to wina o zawartości cukru wynoszącej co najmniej 9 g/l. Są one produkowane w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Najbardziej popularne wina musujące słodkie w naszym kraju to: Moscato d’Asti, Brachetto d’Acqui, Lambrusco i Prosecco.

Słodkie wina musujące mają różne smaki – w zależności od wina, z jakiego zostały wyprodukowane. Często są one lekkie i orzeźwiające, a ich aromaty wprawiają w dobry nastrój. Wina musujące słodkie to idealny wybór na letnie imprezy i spotkania ze znajomymi.