Tabletkarki

Tabletkarki

Tabletkarki to urządzenia do produkcji tabletek. Służą do formowania cienkich tabletkowatych kształtów z substancji czynnych, lub ich składników. Tabletkarki mogą być również wykorzystywane do produkcji granulek i kapsułek. Wytwarzanie tabletek odbywa się poprzez umieszczenie odpowiedniej ilości surowca w specjalnej formie, która jest następnie umieszczana w tabletkarkach. Tabletkarki składają się z kilku części:

  • Formy
  • Tłoczka
  • Koła zębate
  • Wałek magnetyczny

Formy są to specjalne blachy, na których umieszcza się surowiec. Blachy te mogą mieć różne kształty (prostokąt, koło, owal) i wymiary. Tłoczka to metalowa część, która wsuwa się do formy i dociska surowiec. Koła zębate to element napędowy, który obracając się, tłoczy tabletkę. Wałek magnetyczny jest odpowiedzialny za utrzymanie formy w odpowiedniej pozycji. Tabletkarki mogą być również wyposażone w system chłodzenia, który utrzymuje odpowiednią temperaturę surowca.

Aby tabletka mogła zostać wydmuchana z formy, musi być ona podgrzana do odpowiedniej temperatury. Do tego celu służy wałek grzejny. Tabletkarki mogą być również wyposażone w system elektronicznego nadzoru, który sprawdza jakość wytwarzanych tabletek. System ten składa się z czujnika umieszczonego w formie oraz kamery, która obserwuje proces produkcji.