Naczynia liturgiczne

Naczynia liturgiczne

Naczynia liturgiczne, czyli przedmioty służące do celebracji Mszy świętej, to nie tylko chleb i wino. Wśród nich znajdują się m.in. dwa kielichy (na wodę i wino), patena (na chleb) oraz flakonik ze święconą wodą.

Każde naczynie ma swoje znaczenie symboliczne. Kielich na wodę oznacza, że Chrystus jest naszym Zbawicielem, natomiast kielich na wino symbolizuje Jego Mękę i Śmierć. Patena zaś oznacza, że Chrystus przyjmuje nasze dary z miłością. Puszka na konfitury podkreśla natomiast, że Bóg chce być obecny we wszystkim, co czynimy. Flakonik ze święconą wodą przypomina, że Chrystus jest naszym Odkupicielem.

Naczynia liturgiczne są więc najbardziej widocznym symbolem obecności Boga w naszej codzienności. Powinny one być zawsze czyste i schludne, aby podkreślały godność samej Mszy świętej.

Gdzie kupić naczynia liturgiczne?

Najlepszym miejscem, w którym można kupić naczynia liturgiczne, jest sklep liturgiczny. Można tam znaleźć szeroki wybór kielichów, paten oraz flakoników ze święconą wodą. Sklepy te często oferują także specjalne pokrowce na naczynia liturgiczne, które zabezpieczają je przed uszkodzeniami.

Jeśli nie mamy możliwości udać się do sklepu liturgicznego, możemy zamówić naczynia liturgiczne w internecie. Sklepy internetowe mają ogromny wybór produktów i ceny są często bardzo korzystne.