Miasto Jasło, leżące w urokliwej części województwa podkarpackiego, ma historię sięgającą wieków wstecz. Chociaż dzisiaj być może nie jest tak znane na arenie międzynarodowej jak inne polskie metropolie, jego przeszłość kryje mnóstwo fascynujących opowieści.

Początki Jasła sięgają średniowiecze. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście wywodzą się z XIV wieku, kiedy to otrzymało prawa miejskie. Lokalizacja miasta na ważnych szlakach handlowych pomogło jego rozwojowi i znaczeniu w regionie.

Przez długi czas historii Polski, Jasło, podobnie jak wiele innych miast, przeżyło trudnych chwil zaborów. W XIX wieku miasto znalazło się pod panowaniem Austrii, co wpłynęło na jego postęp urbanistyczny i kulturalny. Wprowadzenie kolei oraz ekspansja przemysłu sprawiły, że Jasło stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu.

Czasy II wojny światowej były wyjątkowo trudne dla Jasła. Miasto było terenem wielu bitew i zostało zdewastowane w trakcie działań wojennych. Po wojnie mieszkańcy z zaangażowaniem podjęli się odbudowy miasta, chcąc przywrócić mu dawny blask.

Po wojnie Jasło przeszło przez okres dynamicznego postępu. W latach PRL-u miasto przekształciło się w ważnym ośrodkiem przemysłowym, zwłaszcza w branży chemicznej i maszynowej. Załamanie komunizmu w 1989 roku przyniósł nowych wyzwań i możliwości. W ciągu ubiegłych kilkudziesięciu lat miasto postępowało dynamicznie, stając się ważnym centrum biznesu i kultury w regionie.

Historia Jasła to opowieść o odwadze i duchu przetrwania. Przez długi czas miasto przeżywało wielu trudności, ale ciągle potrafiło się podnieść i iść naprzód. Dziś Jasło jest świadkiem swojej bogatej przeszłości, ale w tym samym czasie spogląda w przyszłość z nadzieją i wiarą na dalszy rozwój.