Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Ogniwa słoneczne, lub ogniwa fotowoltaiczne (PV), są wykonane z materiałów półprzewodzących, które generują przepływ energii elektrycznej pod wpływem światła słonecznego. Gdy ogniwa fotowoltaiczne zostaną połączone w tablice, można wykorzystać wytworzoną energię elektryczną do zasilania wszystkiego, od małego kalkulatora po cały dom.

Panele słoneczne działają poprzez przekształcanie energii świetlnej w prąd elektryczny. Gdy światło słoneczne uderza w ogniwo słoneczne, fotony – cząsteczki światła – uderzają w jego powierzchnię i wybijają elektrony na powierzchni płytki krzemowej, z której wykonane jest każde ogniwo PV. Elektrony te wędrują następnie wzdłuż przewodów dołączonych do każdego ogniwa słonecznego i dostarczają energii elektrycznej do każdego urządzenia, które jest do nich podłączone.

Panele słoneczne mają również korzyści dla środowiska: nie produkują żadnych zanieczyszczeń powietrza lub wody podczas pracy (w przeciwieństwie do elektrowni na paliwa kopalne), nie tworzą emisji dwutlenku węgla (w przeciwieństwie do elektrowni jądrowych) i nie wymagają wody do celów chłodzenia, jak tradycyjne elektrownie (w przeciwieństwie do hydroelektrycznych). Ponieważ nie ma żadnych paliw ani substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji energii, koszt utrzymania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo niski.

Sprawdź magazyn energii