Akumulatory żelowe – zastosowanie i najważniejsze funkcje

Akumulatory żelowe – zastosowanie i najważniejsze funkcje

Akumulatory żelowe coraz częściej zastępują stosowane do tej pory urządzenia AGM. Są to akumulatory bezobsługowe, w których nie trzeba przeprowadzać kontroli stopnia gęstości lub stanu elektrolitu. Nie wymagają też uzupełniania o wodę destylowaną, co stanowi ich kolejny atut użytkowy. Są wysoce odporne na uszkodzenia typu mechanicznego.

Akumulatory żelowe – mobilna elektronika i nie tylko

Zastosowanie akumulatorów żelowych jest bardzo szerokie. Obsługują między innymi układy mobilne, elektronikę w pojazdach wózkowych i inwalidzkich, a nawet bateriach solarnych. Zdecydowaną zaletą w porównaniu do akumulatorów AGM jest zwiększona liczba cykli pracy. Wielu odbiorców doceniło także możliwość swobodnego ustawiania akumulatora oraz jego niski poziom samorozładowania. Ponadto są to urządzenia odporne na głębokie rozładowanie. Nawet po utracie 50 % energii, wciąż są w stanie pracować z dużym poziomem wydajności.

Akumulatory żelowe warto stosować także w przypadku wszelkich urządzeń, w których liczy się regularna praca bez dostępu do źródła zasilania. Dotyczy to między innymi wielkogabarytowych zabawek, a także środków transportu – na przykład kamperów, łodzi czy jachtów. Dobrej jakości akumulator żelowy oferuje Botland, sklep elektroniczny specjalizujący się między innymi w sprzęcie do zastosowania mobilnego. 

Zalety konstrukcyjne akumulatorów AGM 

Akumulatory żelowe posiadają bardziej elektrolit w półpłynnej postaci, co znacząco obniża ryzyko jego wycieku. Taki rodzaj wypełnienia świetnie też przenosi oddziaływania fizyczne, co pozwala zachować akumulator w dobrej kondycji nawet po wielu miesiącach (lub latach) intensywnej eksploatacji.